Back in business! ICIM-ul câștigă la scor în fața marii rivale!

Baschetbalistele ICIM-lui au arătat în această după-amiază o cu totul o altă față a echipei, după o victorie entuziasmantă în deplasare, la Târgoviște! Trupa pregătită din această săptămână de Bogdan Bulj s-a impus cu 70-52 pe terenul marii rivale.

Galben-albastrele au făcut în Cetatea Chindiei cel mai bun meci al sezonului, la capătul unei prestații solide, mai ales după pauză. 3 sferturi din 4 castigate, cu 13 recuperări mai multe față de adversare, procentaj la aruncările de două puncte de 57% față de doar 33% al Târgoviștei sunt doar câteva dintre aspectele statistice ale confruntării de astăzi care reflectează diferența netă din teren. Astfel, FCC ICIM pune capăt unei serii de șase înfrângeri consecutive în Grupa Roșie.

Dacă după primele 20 de minute de joc, echilibrul a fost aproape perfect, pauza de la cabine le-a prins bine arădencelor. Desprinderea s-a produs în sfertul al treilea când de la 32-30 pentru Târgoviște, a urmat un run de 25-8 pentru echipa noastră.

Destiny Williams a reușit al 3-lea double-double din tot atâtea partide pentru trupa arădeană cu 14 puncte și 15 recuperări. Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Hadzovic, autoare a 22 de puncte.

Delegația FCC ICIM Arad se întoarce în această seară cu avionul de la Târgoviște, via București, cu o cursă de linie (ora 21:15).

CSM Târgoviște – FCC ICIM Arad 52-70. Pe sferturi: 12-12, 16-18, 11-25, 13-15.

Principalele marcatoare de la Târgoviște: Poole 15 puncte, Kilin 10 și Coker 8.

Marcatoare FCC ICIM: Hadzovic 22 puncte, Williams 14, Dzombeta 13, Fodor 10, Ardelean 5, Lee 4,  și Ciotir 2